top of page

Mistrzostwa Europy OCR Włochy 2024 - kwalifikacje

Zdjęcie autora: Jacek - Przeszkodowo.plJacek - Przeszkodowo.pl

Organizator Mistrzostw Europy OCR we Włoszech w 2024r. podał informację o zasadach kwalifikacji, tak więc sprawdźmy, co trzeba (było) zrobić, aby tam wystąpić. Dodatkowo zapytałem Związek Sportów Przeszkodowych, o aktualny status kwalifikacji.



Okres zdobycia kwalifikacji

Aby zdobyć kwalifikacje na biegi, które ich wymagają, trzeba się pochwalić wynikami uzyskanymi w okresie od 1 maja 2023 do 10 maja 2024.


Na które biegi potrzebne są kwalifikacje?

Kwalifikacje potrzebne będą zarówno do serii Elite, jak i w kategoriach wiekowych na dystansach Short oraz Standard. Aby wziąć udział w OCR100 lub biegu drużynowym, również potrzebne są kwalifikacje.


Kto potwierdza zdobycie kwalifikacji?

Kwalifikacje zdobywa się poprzez związki narodowe, w naszym wypadku jest to Związek Sportów Przeszkodowych / OCR Polska.


Kategorie wiekowe

Na dystansie Short można wystartować już od 12 roku życia i do 19 lat kat. wiekowe są dwa lata, od 20 do 59 co 5 lat, ostatni kat. to 60+. Co ciekawe, to powyżej 15 roku życia przydział do kat. wiekowej jest rocznikowy, czyli liczy się nasz wiek na koniec 2024r. Poniżej 15 roku życia liczy się wiek w dniu zawodów.

Z kolei osoby, które mają 15 lat w dniu zawodów, ale skończą 16 w 2024 są przypisane do kat. 14-15, mogę jednak również zgłosić się do kat. 16-17 (za zgodą rodziców i narodowego stowarzyszenia).


OCR100

Tu robi się dopiero ciekawie.

Start dozwolony od lat 12.

Każdy kraj ma domyślnie 20 miejsc, o ich rozdzieleniu decydują narodowe stowarzyszenia, jednak 10 miejsc musi spełniać poniższe wytyczne.

  • 1 chłopak+1 dziewczyna - kat. młodziki

  • 1 chłopak+1 dziewczyna - kat. junior

  • 1 mężczyzna+1 kobieta - kat. senior\elite

  • 1 mężczyzna+1 kobieta - kat. masters

  • 1 mężczyzna+1 kobieta - kat. adaptacyjny/ z niepełnosprawnością


Pozostałe 10 miejsc można rozdzielić dowolnie.

Istnieje możliwość, iż niewykorzystane miejsca zostaną rozdysponowane innym krajom, które zgłoszą takie zapotrzebowanie do 31 marca 2024r.


Wiemy już też, że finały odbędą się metodą pucharową. Najszybsza 16 (lub 8 jeśli będzie za mało zawodników w danej kategorii) z eliminacji będzie się następnie eliminować w pojedynkach 1:1.


W kategori Youth (młodziki 12-15lat) będziemy mieć wspólne podium, ale rejestr rekordów jest rozdzielony na kat. 12-13 oraz 14-15 lat.


Biegi drużynowe

Minimalny wiek to 16 lat.

Będą dwa typy biegów: drużyny narodowe oraz drużyny "kompetytywne" (czekam na propozycje lepszej polskiej nazwy). W obu będą cztery kategorie:

  • męska

  • żeńska

  • mix

  • adaptacyjna / z niepełnosprawnościami

Skład drużyn narodowych ustalają związki narodowe. Drużyny kompetytywne mogą być złożone z osób, które posiadają kwalifikacje do startów w biegach w kat. wiekowych lub elite. Są to rozłączne typy biegów, tzn. posiadają osobne klasyfikacje i podia.


Pozostałe istotne informacje

Istnieje możliwość odpłatnej zmiany rejestracji na inną osobę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że można to zrobić do 31 maja 2024 (brak takiej opcji na miejscu) i koszt to 30 Euro.


Kwalifikacja Elite daje wybór startu w kat. elite lub wiekowej.


Każdy zawodnik również startujący w kat. open musi dostarczyć zaświadczenie medyczne, aby zarejestrować się na ME OCR 2024 (wymóg nie dotyczy biegów dziecięcych). Dokument należy dostarczyć do końca kwietnia 2024.


Związki narodowe mogą zdecydować czy zawodnicy adaptacyjni muszą zdobyć kwalifikacje czy zostaną wybrani.


Zasady kwalifikacji są całkowicie pozostawione związkom narodowym. Każdy kraj, każdy związek można zrobić to według swojego uznania, brak wspólnych standardów, są jedynie pewne sugestie takie jak, iż dzikie karty są również uznawane.


Wymogiem wobec narodowych związków jest opublikowanie listy zawodników, którzy mają kwalifikacje, na bazie tej listy będą oni weryfikowani.


Wszyscy zawodnicy poza drużynami kompetytywnymi oraz uczestnikami biegu w kat. Open są zobowiązani do wystartowania w strojach narodowych, spełniających kryteria określone przez FISO.



 

Aktualny status kwalifikacji polskiej reprezentacji (08.01.2024)


OCR100

Na dzień 8 stycznia znamy już dwunastkę reprezentantów Polski na torze OCR100, są to (obok nazwisk podano uzasadnienie kwalifikacji):


Junior

  • Patrycja Teska - złoto ME

  • Konrad Górzyński - srebro ME


Masters

  • Ania Solakiewicz - złoto ME

  • Tomasz Boruc - Liga OCR 100


OPEN/Elite

  • Katarzyna Jonaczyk - złoto na ME

  • Mariola Latawska - brąz ME

  • Paula Kulig - Liga OCR 100

  • Katarzyna Cymbałko - Liga OCR 100

  • Grzegorz Matyszewski - srebro ME

  • Przemysław Jańczuk - brąz ME

  • Władek Sokołowski - brąz MS / liga OCR 100

  • Jan Tatarowicz - liga OCR


Pozostało jeszcze 8 miejsc, w tym dwa dla kategorii Youth 12-15 lat.


Co dalej?

9 stycznia jest zaplanowane zebranie Komisji ds. Ligi OCR - jego częścią będzie dyskusja o kwalifikacjach.


Strona związku sportu przeszkodowego pzsp.pl zostanie uaktualniona do końca tego tygodnia: zasady kwalifikacji oraz lista imienna kwalifikacji.


Jutro zostanie również znalezione rozwiązanie problemu z wniesieniem opłat licencyjnych.


Jak tylko dowiem się coś więcej, będę Was informował na bieżąco.


 

Artykuł powstał na bazie informacji ze strony - https://ocreuropeanchampionships.org/how-to-qualify/ oraz informacji otrzymanych od Związku Sportów Przeszkodowych.



801 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page