W dniach 5 - 8 grudnia 2024 w sercu Dubaju odbyły się po raz pierwszy zawody "Dubai World Obstacle Championship". Ze względu na wysokie nagrody pieniężne, różnorodne formuły, przyciągnęły one topowych zawodników z całego świata. Więcej o samych zawodach w artykule z ich zapowiedzią https://www.przeszkodowo.pl/post/dubai-world-obstacle-championship-2024
Kasia Jonaczyk rekordzistką świata OCR100
To miałby być zwykły artykuł z wynikami naszych reprezentantów, z dość niezwykłych zawodów. Jednak to, co tam się wydarzyło, przerosło oczekiwania i zasługuje na to, aby w pierwszej kolejności skupić się na tym, iż
Kasia Jonaczyk jest najszybszą kobietą na świecie na torze OCR100
Nowy rekord świata ustanowiony przez Kasię Jonaczyk wynosi 30,641 sekundy
Oglądając wywiady z Kasią, zwróciło moją uwagę, że ważniejsze dla niej niż zdobywanie tytułów mistrzyni Europy czy świata, jest zostanie rekordzistką świata na tym dystansie. To było jej wielkie marzenie. To marzenie właśnie spełniła.
Warto odnotować, że to nie był przypadek, to nie był pojedynczy bieg, który wszedł idealnie. Kasia po zawodach w Dubaju ma obecnie trzy najlepsze wyniki na świecie. Niesamowita powtarzalność. Brak błędów (no może jeden w eliminacjach). To było coś niesamowitego.
Mało tego, że ustanowiła nowy rekord świata, to w dodatku wygrała również całe zawody, które były bardzo mocno obsadzone. W finale pokonała Filipinkę Meccę Llantino, która w półfinale wygrała z poprzednią rekordzistką świata, swoją rodaczką Precious Cabuyą (jej rekord świata wynosił 31,52s).
Ogromne Brawa dla Kasi oraz jej trenera Damiana Łuniewskiego, których współpraca wspaniale się rozwija i daje niesamowite efekty.
"Królowa OCR100 jest tylko jedna". Kropka.
Oczywiście, mówię to z przymrużeniem oka, no ale cóż, Kasia jest obecnie po prostu najlepsza na świecie.
Na Kasi "Dżonasek" jak wymawiali jej nazwisko komentatorzy, świat się jednak nie kończy. Podczas tych zawodów na dystansie OCR100 trzymaliśmy jeszcze kciuki za Annę Garlacz, Annę Solakiewicz, Bartosza Stefańczyka (Age Group) oraz Władka Sokołowskiego. Ciekawosta - trenerem tych zawodników jest Łukasz Wańczyk.
Władek "Sokół" Sokołowski
Z tej grupy największa presja oczekiwań ciążyła na "Sokole", który jest aktualnym Mistrzem Świata OCR100 z Kostaryki, oraz Wicemistrzem Świata OCR100 Spartana z Chorwacji. Moim zdaniem świetnie sobie poradził, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak mocna, również wśród mężczyzn, była tam stawka na tych zawodach.
Władek dotarł do półfinału, gdzie stanął obok Isaiah Thomas, do niedzieli rekordzisty świata OCR100. "FlyBoy" był bardzo dobrze przygotowany i podczas zawodów w Dubaju dwukrotnie poprawił swój rekord życiowy. Tym razem "Sokół" przegrał tę walkę i stanął do rywalizacji o brąz. Tutaj miał troszkę pecha, dzwonek na Monkey Bar zbyt delikatnie dotknięty i Władek zostaje cofnięty. Samo decyzja o cofnięciu nie budzi moich zastrzeżeń, ale forma jej realizacji już tak, gdyż następuje dopiero za równoważnią. Wielka szkoda, gdyż przeciwnik też poprawiał Monkey Bara.
W każdym razie rozmawiałem z Władkiem o tej sytuacji i zwrócił uwagę, że poziom organizacji i sędziowania był na tych zawodach bardzo wysoki i nie chciałby, aby ta jedna sytuacji wypaczyła ten obraz. Mega postawa tego zawodnika, którą bardzo szanuję. Władek kończy więc te zawody na czwartej pozycji.
Wracając do naszych kolejnych bohaterów.
Anna Garlacz
Brawa dla tej młodej zawodniczki, która stanęła do rywalizacji w kat. Elite z najlepszymi zawodniczkami tego świata. Rywalizacji zakończonej sporym sukcesem, bo tak trzeba nazwać wywalczony awans do ćwierć finału. Być wśród TOP8 zawodniczek na tych zawodach, to powód do dumy. Co więcej, w eliminacjach Ania wykręciła 5 czas, rośnie nam kolejna zawodniczka, która może zamieszać na przeszkodowej scenie.
Anna Solakiewicz
Ania była bliska sprawienia nielichej niespodzianki na tych zawodach. Po awansie do TOP16 za przeciwniczkę miała wspomnianą już Filipinkę Precious Cabuyę. Ania wywierała presję na przeciwniczce od samego startu, która na końcowej przeszkodzie, na rampie popełnia błąd, co pozwoliło Ani mocno się zbliżyć i niespodzianka wisiała w powietrzu. Niestety, tym razem trzeba było pogodzić się z przegraną. Dla Ani 1/8 finału to nie jest w pełni zadowalający wynik, ale ja i mam nadzieję, że Wy również jesteście z Ani dumni.
Bartosz Stefańczyk
Najmłodszy z całej ekipy, ale jakże waleczny i utalentowany. Bartek startował w kategorii wiekowej Youth i zajął w niej wyśmienite trzecie miejsce. Dodam, że kilka godzin wcześniej wziął udział w zawodach na dystansie 1500 metrów, gdzie zabrakło dosłownie 10 sekund, aby wskoczyć na podium. Ciekawostka - Bartek ustanowił podczas tego weekendu nową życiówkę na torze OCR100, która wynosi 30,5 sekundy. Tak, ciut szybciej niż nowy rekord świata kobiet, to tylko pokazuje, jak szybki już jest Bartek. Gratulacje.
Rekordowy weekend
Kończąc temat OCR 100, to dodam, że podczas tych zawodów rekordy świata padały jeden za drugim. O kobiecym rekordzie już pisałem. Jeśli chodzi o panów, to rekord był poprawiany, aż czterokrotnie. Dwa razy przez Isaiah Thomas i dwa razy przez Kai Beckstrand. Obaj zawodnicy reprezentują Stany Zjednoczone.
Ostatnie słowo powiedział Kai, który ustanowił nowy rekord świata wynoszący od teraz 23,575 sekundy
Kai Beckstrand został również zwycięzcą tych zawodów pokonując w finale właśnie wspomnianego Isaiaha.
Biegi OCR 2500m oraz 5000m
Choć artykuł został zdominowany przez OCR100, to jednak oprócz tego sprinterskiego dystansu, odbywały się w Dubaju też klasyczne biegi OCR. Oprócz wspomnianego już 1500m, przeznaczonego dla młodszych zawodników, to dorośli zawodnicy rywalizowali na dystansach 2500m oraz 5000m.
W kat. Elite Polskę reprezentowali:
Paweł Jaciów
Jarosław Kalinin
Wojciech Wojtyszyn
Z tego co chłopacy pisali w social mediach, bieg przeszkodowo należał do tych z kategorii zdecydowanie łatwiejszych. Decydujące znaczenie miało więc bieganie i 100% skuteczność na przeszkodach, jakakolwiek runda karna pozbawiała szans na dobre miejsce.
Jeśli chodzi o wyniki, to wyglądają one następująco:
Na dystansie 2500metrów:
Paweł Jaciów - 15
Wojtek Wojtyszyn - 21
Jarek Kalinin - 34
Na dystansie 5000metrów:
Wojtek Wojtyszyn - 21
Paweł Jaciów - 22
Jarek Kalinin - 29
Wojtek, Paweł i Jarek wystartowali też razem jako drużyna narodowa, reprezentując Polskę, za co wielkie brawa i podziękowania dla nich. Końcowo zameldowali się na 7 pozycji, włączając to rundę karną, która podobno została niesłusznie nałożona na naszą drużynę. Coż, tak bywa. Dzięki panowie za zostawienie tam serducha i walkę na maksa z orzełkiem na piersi.
The end
Zawody w Dubaju, były tegoroczną giga niespodzianką. Zapowiedziane dopiero pod sam koniec września. Zorganizowane jednak na najwyższym poziomie z ogromnym, dubajskim rozmachem. Wysokie nagrody pieniężne przyciągnęły śmietankę światowych przeszkodowców. Wszystko to razem wzięte sprawiło, że były to jedne z najciekawszych tegorocznych zawodów. Przynajmniej dla mnie jako obserwatora i kibica sprzed komputera. Mam nadzieję, że uda się tam kiedyś być na miejscu i relacjonować to dla Was na żywo. Czego sobie i Wam życzę.
תגובות