top of page
Zdjęcie autoraJacek - Przeszkodowo.pl

Monolit, Ultima i coś, czego jeszcze w Polsce nie było. Jakie szykują dla nas trofea i formuły na Barbarian Race w 2025 roku?

Zaktualizowano: 6 lis


W sezonie 2025 Barbarian planuje 3 wydarzenia, dwa znamy, trzecie jeszcze nie zostało ujawnione. Jak powiedział Wódz, lokalizacja będzie dużym zaskoczeniem.


Barbarian oferuje kilka formuł, w tym jedną bez przeszkód, więc naprawdę każdy coś dla siebie tu znajdzie. Poniżej dwa słowa na temat każdej z nich.


TOROZ kod rabatowy "przeszkodowo.pl"

Formuły Barbarian Race


Peak 28 

Nocny bieg na Czantorię odbywający się w Ustroniu. Trasa bez przeszkód, jeśli nie liczyć pozornie krótkiego dystansu (ok. 1,5 km) i trasy non stop pod górę z 450 m przewyższenia. Wyjątkowy klimat wyznaczonej pochodniami drogi na szczyt, a na mecie czekają grill, kiełbaski i spotkania z uczestnikami.


Hill

Bieg na skocznię narciarską, również bez przeszkód. Aktualnie jest zawieszony z powodu formalnych utrudnień związanych z gwarancją po zeszłorocznym remoncie skoczni w Wiśle. Jak tylko jego organizacja zostanie wznowiona, oczywiście bardzo szybko się o tym dowiecie. One More Time to dodatkowa formuła Hill, która zadebiutowała jeszcze przed remontem skoczni. W 3 godziny trzeba było pokonać ją maksymalnie dużo razy. Po wejściu na górę byliśmy zwożeni kolejką na dół. I jeszcze raz. I tak do wyczerpania. Limitu czasu lub siebie...



Opener

Bieg przeszkodowy dla początkujących. Na około 7-8 km trasy spotkasz wyjątkowe zmechanizowane przeszkody przygodowe, oraz oczywiście konstrukcje techniczne, jednak są one uproszczone i dostępne dla każdego. Celowo nie ma tu elity, a bieg dystansuje się od rywalizacji. Można sobie pomagać na trasie, liczy się głównie dobra zabawa i doświadczenie. Fun tutaj to jednak coś innego od taplania się w błocie. Świetna opcja dla osób, które uważają, że Barbarian jest trudny. Jeśli nadal się boisz, możesz wystartować w fali z trenerem, gdzie poznasz wskazówki i otrzymasz wsparcie. Jest też fala rodzinna, gdzie można wziąć udział wraz z dziećmi i jest to dla wszystkich kapitalna przygoda.



Arrow

Prekursor krótkich biegów przeszkodowych. 200-400 metrowy bieg z 10-ma flagowymi przeszkodami. Coś z pogranicza OCR i ninja, choć Arrow wymyka się z jednoznacznej klasyfikacji. Tu spotkasz najbardziej wymagające konstrukcje. Świetna opcja dla osób chcących się ścigać, a także dla tych, co chcą zrobić "przetarcie" przed Race lub sprawdzić na ile są na niego gotowi. Sam, w 2018, swoją przygodę z Barbarianem zaczynałem właśnie od Arrow.



Race

Flagowy bieg Barbariana. Danie główne w postaci 12 km i 30-35 przeszkód. Można startować w elicie (w systemie opaskowym) jak i w open, gdzie mamy dwie próby na pokonanie przeszkody, a w przypadku drugiego spadnięcia do czasu biegu doliczane są dodatkowe minuty. Tradycyjnie dwa z trzech biegów w sezonie to górskie Ustroń i Wisła. Przewyższenie zawiera się w okolicach 500-600 m. Race jest obowiązkowy dla osób chcących zdobyć Monolit, a wzięcie udziału we wszystkich trzech edycjach daje Ultimę.



Pain

Jak sam organizator określa: bieg dla psychopatów, wariatów i najtwardszych wojowników. Od zeszłego roku to 30 km trasy, dwa różne podejścia na Czantorię dające w sumie około 1200 m przewyższenia i podwójna dawka przeszkód. Aktualnie to jedno z najtrudniejszych wyzwań przeszkodowych w Polsce. Brałem udział w 5-ciu z 6-ciu edycji Pain'a i szczerze go polecam, perspektywa na wszystko inne ogromnie się zmienia. Jak mówią ból przemija, chwała pozostaje. Ja lubię dodawać, że ból fizyczny trwa tylko określony czas, a ten związany z rezygnacją gdy ma się szansę, pozostaje na zawsze.



Kids

Formuła dla dzieci, które na trasie znajdą dostosowane dla nich przeszkody. Trasa zlokalizowana blisko miasteczka co ułatwia rodzicom kibicowanie. Warto podkreślić podejście Organizatora - celowo nie ma tu elity. Liczy się zabawa, ruch i ogólny rozwój bez presji na wyniki.



oznakowane.com - gadżety reklamowe

Trofea

Za każdy bieg w każdej formule otrzymujesz medal. To jednak dopiero początek, ponieważ Barbarian oferuje specjalne trofea dla najwytrwalszych i najbardziej konsekwentnych.


Monolit

To zdobycz nieco podobna w swoim założeniu do Zimowego Weterana lub Spartan Trifecta Weekend. Aby zdobyć Monolit, to w ramach jednego wydarzenia potrzebujesz ukończyć 3 formuły Barbariana. W tym momencie zaczynają się jednak różnice, bo niektóre wydarzenia mają więcej niż 3 formuły rozgrywane podczas jednego weekendu. Potrzebujesz więc ukończyć Race (lub Pain) i następnie wybrać dwie dowolne formuły z danego wydarzenia. Czyli w przypadku Ustronia gdzie jest dostępnych ich aż 5, powstaje kilka kombinacji, jednak w każdej musi zawierać się Race (lub Pain).



Ultima

Wyjątkowy medal składany z trzech elementów. Za każdy bieg Race dostajesz jeden medal-atrybut wojownika: tarczę, topór lub miecz. Biorąc udział we wszystkich trzech Race, na przestrzeni sezonu, kompletujesz Ultimę. Poszczególne medale łączą się za pomocą magnesów. Pewnym wyjątkiem jest tu Pain, który też wlicza się do Ultimy, ponieważ "po drodze" zaliczasz Race. Jest to sytuacja podobna do przypadku RMG Ultra gdzie w trakcie pokonujesz Hardcore; w przypadku Pain'a dostajesz na mecie również dwa medale: za Race i Pain.



A co jeśli zdobędę wszystkie Monolity?

Barbarian szykuje tu trofeum, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Za zdobycie wszystkich trzech Monolitów czeka w 2025 roku specjalna nagroda: grawerowany topór, który wkrótce będzie zaprezentowany. Będzie sporą nowością na polskiej scenie i zdecydowanie wart zdobycia.



Arrow i Liga Arrow

Za udział we wszystkich trzech edycjach Arrow (oprócz klasyfikacji ligowej i możliwości walki o nagrody) w sezonie 2025 również otrzymamy topór, ten jednak będzie inny i nieco mniejszy od wyżej wspomnianego.


Podsumowanie

Możliwości mamy wiele, różnorodność formuł i trofeów jest ogromna. Każdy znajdzie coś dla siebie. W plebiscycie "Orły OCR" Barbarian Race był wielokrotnie wybierany najlepszym polskim biegiem przeszkodowym. Triumfował w 5-ciu z 6-ciu edycji tego konkursu gdzie zawodnicy głosowali na swoich faworytów.


To niesamowita przygoda, poznawanie nowych ludzi, odkrywanie nowych własnych możliwości i przekraczanie granic. Powodzenia w przygotowaniach i do zobaczenia na trasach!



 

Artykuł przygotował dla Was Jerzy Ro.

Jerzego z pewnością kojarzycie z jego "Metod na przeszkody", a jeśli nie, to poczytajcie, co sam o sobie mówi:


" Pomagam ludziom pokonywać przeszkody na trasach OCR i poza nimi. Specjalizuję się w długich biegach przeszkodowych. Moje ulubione to Barbarian Race i Spartan Ultra i na nich możesz mnie spotkać. Skupiam szczególną uwage na podejściu mentalnym i skutecznych sposobach myślenia. Do zobaczenia na trasach!"





455 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page